امروز: جمعه 31 فروردين 1403 برابر با 19 آوریل 2024

ناظم دباغ در گفتگو با مهر:توافق با اتحادیه میهنی در انتخاب نچیروان بارزانی لحاظ نشد

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - سمیه خمارباقی: پارلمان کردستان عراق علیرغم بایکوت نشست رای اعتماد بە رئیس اقلیم کردستان، روز گذشته با ۶۸ رای برای ۴ سال سکان رهبری منطقە کردستان عراق را بە نچیروان بارزانی برادرزادە مسعود بارزانی سپرد.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با خبرنگار مهربه بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه آمده است.

*علیرغم توافقات قبلی میان اتحادیه میهنی و حرب دموکرات (پارتی) چرا نشست پارلمان برای رای به ریاست اقلیم توسط فراکسیون اتحادیه میهنی بایکوت شد؟

با توجه به بیانیه حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان پایبندی به پیمان‌نامه وجود ندارد که بین هر دو طرف قبلاً وجود داشته است بنابراین اتحادیه میهنی کردستان این جلسه را بایکوت کرد.

اتحادیه میهنی کردستان مشکلی با کاندیدای حزب دموکرات کردستان و آقای نچیروان بارزانی نداشت بلکه نکته سر انجام فرایند سیاسی و انجام ندادن پیمان بین دو طرف است.

*آینده توافقات میان دو حزب اصلی اقلیم را چگونه ارزیابی می کنید؟ احتمال لغو توافقات وجود دارد؟

در کل تفاهمات و پیمان‌های میان اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان در راستای حفظ دستاوردهای مردم اقلیم کردستان و این آزمون مهم، لازم و ضروری می‌باشند. زیرا من این طور برداشت می‌کنم که توافقات میان طرفین باید انجام بپذیرند و ادامه دار باشند. هر پیمانی هم دارای حکمتی است در جهت انجام آن و می‌دانم که سطح مسئولیت هر دو طرف در جهت دلسوزی آینده مردم اقلیم به سوی تفاهم و سرانجام خوبی خواهد داشت.

*فراکسیون‌های جماعت اسلامی و اتحاد اسلامی و نسل نو، به دلیل اعتراض به اصلاحات قانون ریاست اقلیم در رای‌گیری تعیین رئیس اقلیم شرکت نکردند بنابراین این رای گیری مورد اعتماد همه گروه های کردی نیست نظر شما چیست؟ این چه تبعاتی دارد؟

در پروسه پارلمانی و دموکراسی این یک کار طبیعی هست هر کسی یا گروهی آزاد است زمانی جماعت اسلامی و اتحاد اسلامی کردستان در همه پروسه‌ها شرکت می‌کردند امروز می‌خواهند به شیوه‌ای دیگر عمل کنند. مهم این است آزمون کردستان حفظ شود و هر اقدام و واکنشی در جهت مصالح شخصی و حزبی نباشد بلکه در جهت حفظ مصالح ملت و آرمان‌های ملی باشد.

کد خبر: 680

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی