امروز: شنبه 23 تیر 1403 برابر با 13 جولای 2024

زندگینامه

متولد شهریور سال 1948 در شهرستان کویه‌ استان اربیل در عراق هستم و مدرسه‌ ابتدایی و راهنمایی را در شهرستان کویه‌ خوانده‌ام .

آذر ماه سال 1961 با انجمن اتحادیه‌ دانش آموزان کردستان ارتباط برقرار کردم .سال 1965 به‌ عضویت حزب پارت دمکرات کردستان درآمدم.

سال تحصیلی 1968-1970 مسئول اتحادیه‌ دانش آموزان کردستان در انجمن معلمین اربیل و کویه‌ بودم.پیوسته‌ در حلقه‌ فرهنگی حزب کومله‌ کار کردام.

بعد از توافق 11 خرداد سال 1970 معاون مسئول اتحادیه‌ دانش آموزان  کردستان در شهرستان کویه‌ بودم.

سال 1974-1971 در شهرستان میرگه‌سور با شغل معلمی مشغول خدمت شدم  و همواره‌ در صفوف حزب پارت دمکرات کردستان بودیم تا اینکه‌ دوباره‌ انقلاب خرداد ماه 1974 آغاز شد و در انقلاب خردادماه ( شۆڕشی ئه‌یلول) شرکت کردیم . سپس در اردوگاه آوارگان قولتی-ربط شهرستان سردشت به‌ شغل معلم ابتدایی آغاز بکار نمودم.

در سالی که توافق الجزایر انجام شد،  تصمیم بر آن شد که‌ به‌ کردستان بازگردیم. بار دیگر در روستای نازنین مشغول معلمی شدم و همواره‌ با مبارزین کرد در ارتباط بودم.

در بدو تاسیس حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان در شهرستان کویه‌ با شهید دکتر خالد بولی از مبارزین کرد شهرستان کویه‌ و استان اربیل و سلیمانیه ارتباط برقرار کردیم  و همچنین مرداد ماه سال 1976 رابط انجمنهای کویه‌ و اربیل و سلیمانیه‌‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان با سران خارجی انقلاب جدید و نهضت سوسیالیستی کردستان بودیم .

با گروهی از مبارزین شهرستان کویه‌ سرپرستی انجمن اتحادیه‌ میهنی کردستان شاخه کویه‌ را به عهده گرفتم . ( با همراهی‌ مامۆستا عزیز حسین و آقای محمد بگرز و مامۆستا علی حویز و آقای باقی مام عبدالرحمن  و مامۆستا محمد توفیق مدحت و پرستار ستار و مامۆستا نامیق و مرحوم مامه‌ عبدالرحمان روته‌ و شهید شفیق ظاهر و ... . )

روز 8/4/1979 از سوی سازمان اطلاعات شهرستان کویه‌ زندانی شدم و 8 روز در زندان اطلاعات اربیل زندانی شدم و بعد از آن از 18/4 – 19/8/1979 از سوی هیئت مخصوص مبارزه‌ با پیشمه‌رگه‌ کرکوک ( هیئت خاصه‌ کرکوک ) تحت شکنجه و بازپرسی قرار گرفتم . هنگام کودتای صدام حسین علیه‌ احمد حسن‌ بکر با قانون عفو عمومی همراه با گروهی از زندانیان سیاسی آزاد شدیم .

سپتامبر 1979 با درخواست از سوی سران نهضت سوسیالیستی کردستان ( اتحادیه‌ میهنی کردستان ) و درخواست جناب آقای جلال طالبانی قول ملحق شدن به‌ صفوف انقلاب و پیشمرگه‌ را دادم.

صبحگاه  2/1/1980 به‌ پایگاه نهضت سوسیالیست کردستان در نویزنگ رسیدم .و از سوی سران اتحادیه‌  میهنی کردستان و مبارزان از جمله‌ جمال آقا و مامۆستا علی حویز و گروهی از کادرهای نهضت  از جمله  شهید مامۆستا شریف و آقای حاکم عمر عزیز و آقای هندرین و مامۆستا یوسف و همچنین از سوی مبارزین دیگر که‌ بیشتر آنها همشهری ما بودند مورد استقبال قرار گرفتم.

در برج 4/1980 عضو رهبری نهضت سوسیالیست کردستان ( اتحادیه‌ میهنی کردستان ) و عضو دفتر تنظیمی  شدم که‌ در آن زمان سالار عزیز عضو دفتر سیاسی و مسئول دفتر تنظیمی بودند و من و دکتر خدر معصوم نیز عضو شدیم.

روز 16/11/1980 زمانی که‌ با گروهی از پیشمرگه‌های کرستان به‌ قصد  تحقیق و تفحص در منطقه‌ پشدر و منطقه‌ خوشناو در حال حرکت بودیم  ‌ از سوی هلیکوپترهای رژیم بعث هدف حمله‌ قرار گرفتیم و تعدادی از کادرها و پیشمرگه‌ها را شهید و زخمی کردند که‌ من یکی از زخمیها بودم.

سال 1982 قانون تاسیس کمیته‌ رهبری اربیل داده‌ شد و جناب دکتر کمال خوشناو و خالد سید مجید  و من پایگاهمان را به‌ روستای ده‌ره‌ته‌ بردیم.در بهار سال 1983 تشکیلات اتحادیه‌ میهنی کردستان و نهضت سوسیالیستی متحد شدند و اتحادیه‌ انقلابیون کردستان را تاسیس کردند و من به‌ عضو رهبری اتحادیه‌ انقلابیون کردستان درآمدم.

در گفتگوهای سال 1984-1985 در میرگه‌پان کنفرانسی برگذار شد و بار دیگر به‌ عضو رهبری اتحادیه‌ انقلابیون کردستان درآمدم  و بعد از آن به‌ سمت  مسئول دفتر دارایی کل اتحادیه‌ میهنی کردستان نائل شدم وسپس در اکتبر 1985 به‌ عضویت دفتر سیاسی درآمدم .
در سال 1991 بعد از آزاد سازی کردستان عراق از چنگال دیکتاتوری رژیم بعث برای آزاد سازی کردستان  به‌ مسئولیت نیروی اتحادیه‌ میهنی کردستان در استان دهوک انتخاب شدم و روز 13/3/1990 ساعت 2:35 بعد از ظهر به‌ شهر دهوک رسیدم و شهر دهوک با همراهی نیروهای حزب پارت دمکرات کردستان به‌ کلی آزاد شد.
در کنفرانس یکم اتحادیه‌ میهنی کردستان برای ریاست خودم را کاندید نکردم و همچون کادر اتحادیه‌ میهنی کردستان باقی مانده‌ و چندین پست مهم را به‌ عهده‌ گرفتم :

1-     مسئول اداره‌ دفتر سیاسی در اربیل

2-     معاون وزیر آموزش اقلیم کردستان در کابینه‌ یکم و دوم

3-     بار دیگر مسئول دفتر سیاسی تا 30/8/1996 

4-     از سال 1997 تا 1999 نماینده‌ جناب آقای جلال طالبانی و اتحادیه‌ میهنی کردستان همراه با کنگره‌ ملی کردستان در بروکسل

5-     از 18/9/1999 نماینده‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان در زمینی امور اقتصادی و بازرگانی در جمهوری اسلامی ایران

6-     از اواخر 2002 تا 2008 نماینده‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان در ایران

7-     از 24/7/2008 نماینده‌ حکومت اقلیم کردستان در ایران. 

 

کد خبر: 211

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی