امروز: یکشنبه 27 خرداد 1403 برابر با 16 جون 2024

ناظم دباغ در گفت‌وگو با ایلنا: احتمال سوآپ نفت خام بین ایران و اقلیم کردستان/ هنوز توافقی حاصل نشده است

«ناظم دباغ»  نماینده‌ حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران با یادآوری اینکه ما بدنبال رسمی شدن پروتکل هستیم تا دولت ایران و اقلیم کردستان مسئولیت صادرات را به عهده بگیرند، میزان صادرات را نیز در مرحله اول 20 تا 30 هزار بشکه در روز اعلام کرد که قابل افزایش خواهد بود.

«ناظم دباغ» نماینده‌ اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایلنا درباره ماجرای صادرات نفت از اقلیم کردستان عراق به ایران گفت: حکومت اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران روابط دیرینه‌ای با هم دارند و  در کل، از نظر اقتصادی همیشه از هم پشتیبانی کرده و همکاری داشته‌اند، به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم که دو طرف از روابط با یکدیگر بهره‌مند شده و روابط اقتصادی را قوی کنند.

وی افزود: یکی از مسائل ضروری جهت تقویت روابط اقتصادی دو طرف  مسئله ترانزیت، بازرگانی و تجارت نفت است لذا پیشنهاد شد که راهی باز کنیم که از طریق جمهوری اسلامی ایران ترانزیت و صادرات نفت داشته باشیم.

دباغ تصریح کرد: ما در این راستا قبلا با جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه‌ای امضا کرده‌ایم اما منتظر تایید کمیسیون نفت و گاز اقلیم کردستان هستیم تا تبدیل به توافق بین دو طرف شود و از این طریق بتوانیم برای صادرات و ترانزیت نفت از مسیر ایران اقدام کرده و همچنین نیاز نفت پالایشگاه‌های کرمانشاه، تبریز و سپس اراک و تهران را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: اساس این کار تقویت روابط اقتصادی بوده و ضمن اینکه ما نمی‌خواهیم به ایران نفت بفروشیم بلکه از طریق ایران صادرات نفت انجام می‌دهیم.

نماینده‌ اقلیم کردستان عراق توضیح داد: در این راستا ایران به جای اینکه نفت خود را با لوله از جنوب به کرمانشاه برساند با هزینه کمتر نفت را از اقلیم کردستان به این شهر می‌رساند اگر بیش از نیاز هم به پالایشگاه نفت بدهیم می‌توانیم سوآپ انجام دهیم همچنین نفت ما از طریق ایران بوسیله تانکر نیز امکان صادرات دارد.

 

«ناظم دباغ»  نماینده‌ حکومت اقلیم کردستان در تهران با یادآوری اینکه ما بدنبال رسمی شدن پروتکل هستیم تا دولت ایران و اقلیم کردستان مسئولیت صادرات را به عهده بگیرند، میزان صادرات را نیز در مرحله اول 20 تا 30 هزار بشکه در روز اعلام کرد که قابل افزایش خواهد بود.

کد خبر: 470

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی