امروز: جمعه 31 فروردين 1403 برابر با 19 آوریل 2024

«ناظم دباغ» در گفت‌وگو با روزنامه «اعتماد»: پ.ك.ك‌ با روش نظامي نابود نمي‌شود

«ناظم دباغ» نماينده اقليم كردستان عراق در گفت‌وگو با «اعتماد» گفت: راه نظامي چندين سال است كه نتيجه نداده و پ.ك.ك و كردهاي تركيه به حيات خود ادامه داده‌اند.

شرايط كردهاي تركيه روز به روز سخت‌تر مي‌شود. جنگ بر شهرهاي كردنشين تركيه سايه انداخته و عبور و مرور مردم برخي شهرها دشوار شده است. بر اساس گزارش‌ها بخشي از جمعيت شهرهاي كردنشين تركيه به دليل افزايش حملات هواپيماهاي تركيه در اين مناطق، مجبور به مهاجرت به سمت شهرهاي امن اين كشور شده‌اند. از طرفي به نظر نمي‌رسد كه دولت تركيه قصدي براي كاهش حملات يا مذاكره براي خروج از اين بحران با كردهاي پ.ك.ك باشد. «ناظم دباغ» نماينده اقليم كردستان عراق در ايران نيز با اين نظر موافق است و در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد: معتقد است شرايط براي كردها در تركيه سخت‌تر هم مي‌شود.

 

نظر شما درباره تعقيب و گريزي كه ميان كردهاي تركيه و ارتش اين كشور به وجود آمده است، چيست؟

متأسفانه حكومت تركيه به جاي اينكه دنبال آرامش و راه‌حل مسالمت‌آميز با كردهاي تركيه باشد فعاليت‌هاي نظامي خود را عليه كردهاي تركيه به‌ شدت افزايش داده و فشار‌ها را روي مردم اين كشور بيش از گذشته كرده است. اگرچه مردم كُرد تركيه و تشكيلات سياسي كُردي و طرفداران آنها قصد دارند تا محاصره را در اين كشور عليه كردها بردارند اما متأسفانه شاهد اين هستيم كه مردم در اين بين آواره و محروم مي‌شوند و اين حملات علاوه بر اين زخمي‌هاي بسياري برجاي گذاشته كه راه درماني چنداني نيز ندارند.

 

آيا آنكارا فشارها روي كردهاي تركيه را كاهش مي‌دهد؟

به نظرم دولت فشارها را بيشتر خواهد كرد و آن چيزي را كه شروع كرده به راحتي پايان نمي‌دهد. به نظرم حزب عدالت و توسعه شرايطي بحراني را در تركيه به وجود آورده است تا بتواند از اين طريق به حكومت خود ادامه دهد چراكه انتخابات در تركيه نزديك است و اين حزب اميدوار است تا از اين طريق محبوبيت خود را افزايش دهد.

 

دولت تركيه آيا مي‌تواند از طريق نظامي بر كردهاي تركيه و پ.ك.ك غلبه كند؟

اين موضوع بارها و بارها در طول ساليان مختلف تجربه شده است. راه نظامي چندين سال است كه نتيجه نداده و پ.ك.ك و كردهاي تركيه به حيات خود ادامه داده‌اند. هم حكومت اقليم کردستان عراق و هم كشورهاي مختلف در اتحاديه اروپا نيز به دنبال اين هستند تا طرفين از طريق گفت‌وگو به مسائل خود پايان دهند. دولت تركيه در طول سال‌هاي گذشته با آنها به پاي ميز مذاكره نشست و اگرچه به يك روند صلح رسيدند اما دوباره دولت حملات خود را عليه كردها آغاز كرد.

 

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزير تركيه اعلام كرد كه قصد دارد پ.ك.ك را نابود كند، آيا توان اين كار وجود دارد؟

من يادم مي‌آيد زماني كه رژيم سابق در عراق مستقر بود از اين نوع صحبت‌ها بسيار گفته مي‌شد و اكنون اين نوع صحبت‌هاي آقاي اوغلو من را ياد سخنان مقام‌هاي رژيم سابق عراق انداخت كه در عمل به نتيجه چنداني نرسيد.

 

پيش‌بيني شما از روند انتخابات آينده تركيه چيست فكر مي‌كنيد در چنين شرايطي آراي كردها كاهش مي‌يابد يا افزايش؟

مسلم است كه در انتخابات آينده در مناطقي كه كردهاي متعصب هستند آراي كردها بيش از پيش افزايش مي‌يابد. در اين انتخابات كردهاي بيشتري هم شركت خواهند كرد.

 

روزنامه اعتماد، ستون «گفت‌وگوی روز»، شنبه 21 شهریورماه 1394، سال سیزدهم، شماره 3340، صفحه 6. 

 

 

کد خبر: 442

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی