امروز: پنج شنبه 09 آذر 1402 برابر با 30 نوامبر 2023

گفت‌وگوی روزنامه ایران با نماینده اقلیم کردستان / عراق در مسیر آشتی سیاسی

ندا نظری: عراق که این روزها با بحران گروه تروریستی داعش درگیر است،

روزهای سختی را برای تشکیل یک دولت قدرتمند پشت سر گذاشته، اما تعیین رؤسای دو نهاد مهم ریاست جمهوری و پارلمان در هفته‌های اخیر دلگرمی‌هایی را برای احتمال توافق و آشتی سیاسی گروه‌های عراقی در آینده نزدیک به وجود آورده است. «ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران در گفت‌وگویی کوتاه به تحلیل رخدادهای سیاسی، اخیر عراق پرداخته است.

به نظر شما انتخاب «فؤاد معصوم» به سمت ریاست جمهوری عراق چه تأثیری بر اوضاع سیاسی تحلیل خواهد داشت؟

 انتخاب «فؤاد معصوم» به‌عنوان رئیس جمهوی عراق مقدمه‌ای برای توافق و آشتی گروه‌های سیاسی عراق است و نشان می‌دهد این کشور آرام آرام به سوی آرامش سیاسی پیش می‌رود، زیرا همان‌طور که در هفته‌های اخیر شاهد بودیم، در جلسه اول پارلمان عراق «سلیم ‌الجبوری» از ائتلاف اهل سنت، بر مسند ریاست پارلمان نشست و در گام دوم تکلیف پست ریاست جمهوری معلوم شد و «فؤاد معصوم» از حزب اتحادیه میهنی کردستان با اکثریت آرای پارلمانی برای این پست برگزیده شد. اگر نخست‌وزیر عراق هم با توافق تمام گروه‌های سیاسی برگزیده شود، چشم‌انداز آینده سیاسی عراق روشن خواهد بود.

 نظر شما درباره مراسم ادای سوگند «فؤاد معصوم» و پایبندی وی به حفظ وحدت و یکپارچگی عراق چیست؟

 کردها و آقای «فؤاد معصوم» همواره به حفظ وحدت و یکپارچگی عراق و همچنین قانون اساسی این کشور پایبند بوده‌اند و مشارکت احزاب کُرد در تمام انتخاباتی که در عراق برگزار می‌شود نیز مؤید این پایبندی است. کردها همچنین بر اجرایی شدن تمام بندهای موجود در قانون اساسی عراق تأکید دارند اما در برخی موارد قانون اساسی تمام و کمال اجرا نمی‌شود.

 درباره پست نخست وزیری عراق و اینکه چه کسی به این سمت برگزیده می‌شود چه نظری دارید؟

تغییر افراد و چهره‌های سیاسی اهمیت زیادی ندارد، بلکه مهمتر از آن، تغییر تفکر گروه‌ها و جریان‌هاست. اگر گروه‌ها با تغییر تفکرات خود به قانون اساسی پایبند باشند مشکلی که در سال‌های اخیر عراق با آن روبه‌رو بود، رفع می‌شود اما اگر تفکرات همان تفکرات سابق باشد، حتی اگر شخصیت‌ها عوض شوند باز هم آینده کشور مبهم خواهد بود.

 در سال‌های اخیر مشکلاتی در داخل عراق به‌وجود آمد که باعث دور شدن نه‌تنها کردها بلکه شیعیان و اهل سنت از بدنه دولت شد. دولت آینده عراق باید بتواند بین تمام احزاب و گروه‌های عراقی صلح و آشتی برقرار و کشور را با مشارکت تمام گروه‌ها اداره کند.

 

 

 

روزنامه ایران، ستون دیالوگ، دوشنبه 6 مردادماه 1393، سال بیستم، شماره 5705، صفحه 21.

 

 

 

کد خبر: 314

آخرین اخبار

گزارشات پر بازدید

حالت های رنگی